„Czym skorupka za młodu…” czyli jak urządzić pokój dziecka.

Pokój dziecięcy to pomieszczenie, które z upływem lat zmienia się w o wiele większym stopniu niż pozostałe części domu.  Nie oznacza to jednak, że może zostać pozbawiony charakteru. 

Starajmy się już od najmłodszych lat otaczać dzieci pięknymi rzeczami, designerskimi meblami, a nawet sztuką. Wpływa to, bowiem korzystnie na ich rozwój oraz wrażliwość na odbieranie świata. Pokój dziecka ma rosnąć wraz z nim i dawać mu poczucie bezpieczeństwa. Ma być to miejsce kreatywne, radosne z dużą przestrzenią do zabawy.

Kolorystyka dziecięcego pokoju –  postaw na neutralne odcienie.

Przy wyborze kolorów do pokoju dziecka warto wziąć pod uwagę ich psychologiczny aspekt, a także wiek lokatora. Inne barwy dobierzemy bowiem do pokoju beztroskiego trzylatka, inne dla przedszkolaka, a jeszcze inne dla ucznia podstawówki czy zbuntowanego nastolatka. Dodatkowo przełamujmy przy okazji odwieczny stereotyp kolorystyczny mówiący, że pokój dla chłopca koniecznie powinien być niebieski, a dla dziewczynki obowiązkowo różowy.  Jeśli zdecydujemy się na neutralny zestaw kolorów, wnętrze nie będzie dziecka rozdrażniać, dekoncentrować i męczyć.

Stosuj kolorowe dodatki

Jeśli pokój dla naszego przybysza wyda nam się zbyt mdły, to zdecydujmy się na lekkie ożywienie, wprowadzając kolorowe meble i sprzęty. Poza tym nic tak nie ożywi pokoju naszego malucha, jak dziecięce sprzęty i zabawki.

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Kolejną istotną kwestią jest dobór odpowiedniego oświetlenia. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzają się lampy z regulacją intensywności światła. Stosujmy głównie oświetlenie w ciepłej barwie.

Meble dopasowane do dziecka

Najistotniejszą decyzją jest wybór biurka i fotela. Od nich zależy bowiem, czy dziecko będzie miało szansę siedzieć przy nauce, zachowując prawidłową pozycję ciała. Dobrym rozwiązaniem jest regulowany blat uchylny, który pozwala odciążyć kręgosłup przy pracy. Dodatkowo daje też możliwość aktywności w pozycji stojącej, która jest zdrowsza i bardziej naturalna dla człowieka niż siedząca.

Zdjęcie: https://architektporzadku.pl/

Zdjęcie: https://wikilistka.pl

Zdjęcie: https://wnetrzadladzieci.com/

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *