Wybór oświetlenia Cz. 1

Bardzo często wybierając oświetlanie kierujemy się tylko wyglądem wizualnym – samym osprzętem, by pasowała kolorystycznie do mebli, ścian czy stylu w jakim zaplanowaliśmy pomieszczenie. Na rynku jest teraz ogromny wybór designerskich lamp, ale również coraz ciężej jest wybrać z pośród wielu te standardowe, proste lampy, punktowe czy plafony.

Warto jednak przy oświetleniu zatrzymać się na dłuższą chwilę!

Czy do dobrego samopoczucia w pomieszczeniu wystarczy nam szara lampa w tym samym kolorze z palety barw co fronty mebli kuchennych? Otóż nie.

Barwa światła – to bardzo ważny aspekty przy wyborze oświetlenia, dany odcień wyrażany jest w ilościach Kelwinów.

 

Zbyt ciepłe oświetlenie może być bardzo męczące i nurzące, dawać żółtą poświatę, przez którą cały wystrój wnętrz traci na swoim uroku. Jednak dodaje ona również ciepła i przytulności. Taka barwa określana jest najczęściej 2700 K – polecamy do potulnych, loftowych wnętrz.

 

Najczęściej stosowane i najbardziej uniwersalne oświetlenie to 3000 K. Nie jest ono bardzo rażące, ani też za żółte. Czujemy się w nim dobrze, możemy odpocząć ale również nie przeszkadza ono w pracy czy codziennych obowiązkach.

 

Kolejną barwą jest ta, z którą każdy z nas ma do czynienia codziennie bez względu na to jakie oświetlenie wybrał. Światło zewnętrzne, dzienne!

Jeśli chcemy uzyskać w środku przybliżony efekt do tego zewnętrznego, to proponujemy 4000 K.

Bardzo często tą moc wykorzystuje się w pomieszczeniach komersyjnych takich jak: hotele, restauracje czy w sklepach.

W momencie, w którym decydujemy się na wnętrze w stylu glamour, bez dwóch zdań ta barwa będzie odpowiednia. Kładąc białe kafle, białe meble dodając srebrne dodatki, światło to jedynie uwydatni styl w jakim się obracamy. Warto jednak zastanowić się czy wieczorową porą, gdy wokół jest już ciemno, nadal chcemy mieć w pomieszczeniu tak białe źródło światła.

 

Warto wspomnieć również o miejscach takich jak gabinety kosmetyczne, stomatologiczne czy ośrodki zdrowia. Są to miejsca gdzie bez wątpienia wymagane jest mocne światło, intensywne, stworzone do pracy, bardzo często przy drobnych elementach. Techniczne światło określa się głównie od 5000 do 6000 K wtedy mamy pewność że spełni ono nasze oczekiwania.

 

W wielu przypadkach źródło światła możemy wymieniać i dobierać indywidualnie i oddzielnie do danej lampy. Jest to możliwe natomiast nie w momencie zakupu oświetlenia ze zintegrowanym źródłem światła. W takim przypadku należy wybrać moc już w momencie zakupu – na co mocno zwracamy uwagę.

 

Tak wiele barw i na co się zdecydować?

Na to pytanie również mamy odpowiedź i świetne rozwiązanie.

ŚCIEMNIACZE !

Jest to urządzenie, dzięki któremu regulujemy ilość prądu jaką dostarczamy do lampy czy strumienia LED. Jest to idealny kompromis między światłem dziennym do pracy, a tym do odpoczynku. Wystarczy kilka chwil abyśmy mogli zmienić wystrój całego wnętrza.

Przy zakładaniu ściemniaczy należy pamiętać o odpowiednim okablowaniu oraz zaplanowaniu oświetlenia wcześniej niż później.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *