Tapeta do łazienki – WET system

Efekt WOW ściany pod prysznicem?

Zwykle odradzaliśmy montowania tapety w miejscach narażonych na wilgoć – pod prysznicem, przy wannie czy umywalce. Rekomendowaliśmy kafle albo – w ostateczności – farbę łazienkową. Ostatni jednak coraz częściej w naszych projektach stosujemy wodoodporne tapety do łazienki, zwane inaczej tapetami w systemie ‘WET’. Wzorzyste i wielkoformatowe ale wykadrowane pod wymiar gwarantują łazienkę z efektem wow!

Tapety w systemie WET wymagają jednak odpowiedniego przygotowania ściany oraz fachowego montażu. Po wielu realizacjach, jakie przeszliśmy i po kilku „powikłaniach” montażowych (niestety) możemy powiedzieć że „znamy się” na tym rozwiązaniu tapetowym. I przede wszystkim – bardzo odradzamy amatorskie montaże.

Najczęściej nasi Inwestorzy decydują się na wybieranie wzorów od  ONE WALL DESIGN. Na rynku znajdziemy jednak wielu innych producentów, np. Wall&Deco, Ornante, Inkiostro Bianco, London Art.

Jak przygotować ściany?

Przygotowanie ścian jest całkowicie niezależne od producenta tapety. Dobre przygotowanie to profesjonalnie wykonana HYDROIZOLACJA. Na ten etap składają się działania:

  1. Gruntowanie – do tego działania wybieramy grunt głęboko penetrujący, który wzmacnia przyczepność do ściany. Przedtem należy jednak pamiętać o usunięciu pozostałości po farbie oraz naprawie ewentualnych dziur i szczelin (powierzchnia musi być gładka i prosta).
  2. Montaż taśmy uszczelniającej – rozkładamy ją wzdłuż narożników nie tylko przy tapetach, ale niezależnie od materiału jaki stosujemy w łazience.
  3. Nałożenie hydroizolacji (tu już preparat – zgodnie z zaleceniami producenta) – należy ją położyć bardzo dokładnie, szczególnie zwrócić uwagę na wyrównanie uskoków między zagruntowaną ścianą a taśmą uszczelniającą.

Jak montować tapetę?

Przede wszystkim montaż tapety musi się odbyć po całkowitym wyschnięciu warstw z etapu przygotowania ścian.

Kolejny etap to impregnacja tapety. Impregnacji nie robimy zaraz po montażu (naklejeniu tapety)! Klej musi wyschnąć! Tutaj czas działa na naszą korzyść J

Ilość warstw impregnatu  uzależniona jest od wskazań producenta i jest to najczęściej od 1 do 3 aplikacji. Do impregnacji posłuży nam wałek do lakieru oraz pędzel. Impregnat bardzo często jest przesyłany wraz z tapetą przez producenta albo dostajemy bardzo precyzyjne wskazanie, użycie którego preparatu jest warunkiem gwarancji.

Jak poznać że tapeta jest nieprawidłowo zamontowana?

  1. Błędy na etapie przygotowania ściany – zawilgocenie ściany i grzyb i/lub zalanie sąsiednich pomieszczeń; tego typu problem może nam się ujawnić już po kilku miesiącach użytkowania łazienki
  2. Widoczne łączenia lub przesunięcia wzoru między brytami
  3. Napuchnięcia od wody przy otworach np. pod baterie (niedokładnie nałożony impregnat)
  4. Odchodzące krawędzie brytów tapety – niepoprawne nałożenie warstwy kleju albo użycie niewłaściwego kleju

Wnętrza pod klucz, projektowanie wnętrz, remonty i aranżacje

Gdynia – Sopot – Gdańsk – Trójmiasto

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *