Co na blat kuchenny
Blat kuchenny to przestrzeń narażona na wilgoć, zabrudzenia, gorące naczynia czy cięcia nożem. Ważne jest zatem, aby był funkcjonalny i praktyczny. Rynek oferuje aktualnie dużo rozwiązań, ale musimy pamiętać, aby dobrać blat odpowiedni donaszyh potrzeb. Poniżej rodzaje blatów jakie możemy wybrać.
LAMINAT
Laminat to jeden z najczęściej wybieranych rozwiązań. Ma przestępną cenę i bardzo bogaty wybór powierzchni – może być to wybrany przez nas kolor lub imitacja materiałów naturalnych takich jak drewno czy kamień. Jest odporny na wysokie temperatury i łatwo utrzymać go w czystości. Wadą niestety jest niska odporność na wodę, a także na zarysowania. Źle zabezpieczony lub narażony na częsty kontakt z wodą może się odkształcić lub napęcznieć. Blaty laminowane nie mają możliwości naprawy i trzeba wówczas wymienić blat.
DREWNO
Drewno to materiał ponadczasowy. Jest elegancji, stylowy, pasuje do niemal każdego wnętrza i dodaje pomieszczeniu ciepła. Jest łatwy w obróbce, ale jego największą zaletą jest możliwość renowacji i odnowienia. Niestety jako materiał naturalny wymaga więcej dbałości i pielęgnacji. Nie jest również odporny na wysokie temperatury, dlatego przy gotowaniu warto pamiętać, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed gorącymi naczyniami.
KAMIEŃ
Szlachetny, luksusowy, solidny – taki jest właśnie kamień. Jest odporny na uderzenia i wysokie temperatury. Niektóre gatunki bardzo dobrze znoszą zarysowania, a te powstałe można wypolerować. Mają bogaty wybór odcieni jak i opcję matu lub połysku. Wadą jest jego cena. Kamień jest ciężki wagowo jak i ciężki w obróbce. Jest równiez zimny w dotyku, co nie każdemu odpowiada. Niektóre rodzaje kamieni, jak np. marmur są mało odporne na zabrudenia cieczą. Przy zetknięciu z kwasem, zawartym np. w owocach mogą odbarwić się. Zdecydowanie lepiej spisze się tutaj granit.
KONGLOMERAT
Konglomerat to połączenie kruszywa kamiennego (granit, marmur) i żywicy. Często dodawany jest równiez pigment co daje możliwość bogatej kolorystyki. Ma bardzo dobre właściwości: jest odporny na zarysowania, wysoką temperaturę, środki chemiczne, kwasy i zasady, jest lżejszy i łatwiejszy w obróbce niż kamień, drobne rysy można wyszlifować, jest również łatwy w czyszczeniu. W przeciwieństwie do kamienia jest ciepły w dotyku. Wygląda jak kamień jednak główną różnicą jest jednolita powierzchnia. Brak tu niepowtarzalnych wzorów i przebarwień jakie występują w naturalnych kamieniach. Dla miłośników naturalnych materiałów może być to wada.
TRWAŁE BLATY KOMPOZYTOWE
Blaty kompozytowe to połączenie zmielonych minerałów, żywic i pigmentów. Najpopularniejszy jest Corian. Maja różne kolory, moga być zarówno w macie jak i połysku. Mają wiele zalet jeśli chodzi o formę. Są na wymiar, można idealnie dopasować je do naszego wnętrza, a łączenia sa niewidzoczne przez co sprawiają wrażenie jednego elementu. Mają rózne kolory. Są odporne na urazy mechaniczne, plamy i wilgoć. Środki czystości nie szkodzą powierzchni, są ciepłe i przyjemne w dotyku. Jest bardzo trwały i higieniczny. Należy uważać z gorącymi naczyniami gdyż nie jest przesadnie odporny na wysokie temperatury. Na szczęście jest odnawialny. Ze względu na żmudny proces obróbki i tworzenia materiału cenowo wychodzi drogo.
SZKŁO
Nieco rzadziej wybierany na blat, ale również dostępny w ofercie – szklany blat. Jest trwały i oryginalny, jednak dość trudny jako materiał kuchenny. Nie jest zbyt odporny na wysokie temperatury (chyba, że ze szkła hartowanego dostępnego na zamówienie), mało odporny na zarysowania i raczej ciężko znosi tłuczenie mięsa młotkiem. Jest równiez droższy niż blat kamienny.
METAL
Blaty stalowe są mocne, odporne na wysokie temeratury, zabrudzenia i uderzenia. Łatwo się je czyści. Optycznie powiększają przestrzeń. Dobrej jakości stal będzie trwała, jednak te gorszej jakości łatwiej zarysować, mogą się odbarwiać, a co za tym idzie, korodować. Ważne jest też wycieranie blatu do sucha gdyż inaczej mogą zostawać smugi.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!