Duch słynnego krzesła Ghost

Dzisiejszy wpis, pomoże Wam znaleźć odpowiedź na pytanie – jak szybko zdemaskować „oszusta designu”? Czyli, kolejna porcja sparodiowanych mebli, które są tak bardzo podobne do oryginałów, a zarazem wręcz miażdżąco się od nich różnią. 

Ofiarą imitacji padło słynne krzesło Louis Ghost projektu Philippe’a Starcka. Już od dnia premiery krzesła w Mediolanie 2002 roku, miłośnicy designu „wychodzili” ze skóry, by mieć je u siebie. Dlaczego? Po pierwsze, mebel ten z wdziękiem godzi w sobie przepych w stylu Ludwika XVI oraz postmodernistyczną innowację. Po drugie, wykonany z jednego odlewu przezroczystego poliwęglanu, który jest niezwykle wytrzymały mechanicznie i doskonale sprawdza się w każdych warunkach pogodowych. Jeśli to Wam nie wystarcza, dodam jeszcze jedno – krzesło Louis Ghost jest niczym zjawa, duch (od którego wzięło swoją nazwę), który unosi się w pomieszczeniu tworząc nieziemski efekt lekkości.

Zdjęcie: www.kartell.com 

Pierwszy sposobem na odkrycie podróbki jest zawsze cena produktu.

Autentyk produkowany jest przez firmę Kartell i kosztuje około 2000 PLN, natomiast podobną na pierwszy rzut oka podróbkę można dostać w większości sklepów meblarskich już za około 300 PLN.

Oryginalny projekt zakłada produkcję z przeźroczystego lub barwionego poliwęglanu, a inspirowane krzesło często wykonane z pleksi, który ma znacznie gorsze właściwości. Zachwiane są także jego proporcje. Podrabiany „duch” ma nawet 8-10 cm różnicy w głębokości siedzenia i inną niż oryginał wysokość. Dodatkowo w asortymencie wielu sklepów internetowych można znaleźć krzesło Louis Ghost w odcieniu, który w ofercie Kartell nigdy nawet nie istniał.

Zdjęcie: https://www.cadomodern.com/

Panton Chair jako jedno z najbardziej charakterystyczny, a więc także najchętniej podrabianych krzeseł.

Jak to się zaczęło? W 1963 Verner Panton podpisał kontrakt z firmą Vitra, która do dnia dzisiejszego produkuje legendarne krzesła. Panton Chair to niewątpliwie ikona designu, zarazem unikalna i ponadczasowa klasyka wzornictwa. Posiadanie takiego mebla w domu to dla wielu z nas symbol luksusu, wyrafinowania i dobrego gustu.

Jednak rozpoznanie oryginału od repliki w tym przypadku nie jest wcale takie proste, zwłaszcza na pierwszy rzut oka. Dlatego radzimy wszystkim uważnie się przyglądać, gdyż tutaj liczy się właśnie detal.

Oryginalne krzesło wykonane jest z jednolitej masy poliuretanowej, a na jego spodzie wytłoczone jest imię i nazwisko projektanta. Nie sądzę jednak, aby każdy z nas zwrócił na to uwagę. Znacznie łatwiej zauważyć rozbieżność w cenie. Kultowa wersja Panton Chair Classic kosztuje około 3000 PLN. W internecie możemy kupić tzw. Pantony już za niecałe 300 PLN. 

Brak precyzji i niedokładne odwzorowanie, to kolejna cecha która może świadczyć, że mamy styczność z podróbką ikony designu.

Ważne są bowiem dokładne wymiary krzesła. Oryginał Panton Chair ma 61 cm głębokości, 83 cm wysokości i 50 cm szerokości.

Zdjęcie: www.panik-design.com/

Podobnie jak przy Louis Ghost często zdarza się, że krzesła „inspirowane” są dostępne w kolorach, w jakich nigdy nie był produkowany oryginał.

Panton Chair wyprodukowane zostały jedynie w sześciu kolorach. Zatem możemy wybrać spośród białego, czerwonego, czarnego, szarego, pomarańczowego i oliwkowego. Natomiast na wielu aukcjach oferowane są krzesła w mnóstwie innych odcieni, które będą oczywiście świadczyły o nieoryginalności produktów. 

Zdjęcie: www.panik-design.com/

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *