Nagroda Red Dot Design Award

W branży filmowej najbardziej prestiżową nagrodą jest Nagroda Akademii Filmowej, czyli tzw. Oscar. Czy ma ona swojego odpowiednika w dziedzinie wzornictwa przemysłowego? Oczywiście, że tak! Jest nią nagroda Red Dot Design Awards.

Historia konkursu Red Dot Design Award sięga 1955 roku. To wtedy po raz pierwszy producenci i projektanci z całego świata mogli ubiegać się o prawo do posługiwania się charakterystycznym znakiem czerwonej kropki, będącej potwierdzeniem jakości w świecie designu. Organizatorem konkursu jest od początku jego istnienia Design Zentrum Nadrenii Północnej-Westfalii, mające swoją siedzibę w Essen. Choć Red Dot Design Award nie jest nowym wydarzeniem, z roku na rok powiększa się grono firm i projektantów, którzy swoje produkty zgłaszają do konkursu.

Red Dot jest wręczany w trzech kategoriach: projektowanie produktu, projektowanie komunikacji, koncepcyjny.

Pierwszą z trzech kategorii, również najstarszą z pośród nich od 2000 roku nazywamy Design Innovationen. Kategoria ta obejmuje obszary produkcji, dotyczące między innymi: mebli, sprzętu domowego, samochodów oraz narzędzi.

Druga kategoria, czyli projektowanie komunikacji obejmuje obszar projektowania korporacyjnego, reklamy, dźwięku oraz mediów interaktywnych.

W 2005 roku Red Dot powołał do życia Red Dot Design Museum w Singapurze i wraz z nim nagrody w projektowaniu innowacji i projektowaniu koncepcyjnym. Red Dot Award: Design Concept wręcza nagrody młodym projektantom oraz firmą projektowy, którzy tworzą kreatywne i niepowtarzalne prace.

Pierwsze logo powstało w 1992 roku, była to czerwona kropka na białym tle, nagroda nosił wtedy niemiecką nazwę Roter Punkt.

Nagroda zabierała coraz bardziej międzynarodowego charakteru, także jej twórcy postanowili zmienić nazwę wyróżnienia z niemieckiego „Roter Punkt” na angielski „Red Dot”.

Red Dot Award jest obecnie jednym z największych i prawdopodobnie najbardziej renomowanych konkursów wzornictwa na świecie. Rocznie zgłasza się do niego ponad 17 tysięcy firm, wizjonerów oraz profesjonalistów w swoim fachu. Zgłoszenia płyną z około 70 krajów z całego świata.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *