Paleta kolorów Pantone

Coroczne ogłoszenie koloru roku przez markę Pantone, to moment na który czeka wiele osób zajmujących się szeroko rozumianym designem i kreowaniem stylu. Jednak czy wiemy czym dokładnie jest ta paleta, od czego wzięła swój początek i dlaczego wzbudza takie zainteresowanie?

Każdy genialne rozwiązanie musi mieć swojego autora.

W tym przypadku był nim rzemieślnik Herbert który skończył chemię na Hofstra University w Nowym Jorku i w 1956 roku został zatrudniony u braci Levine, którzy zajmowali się drukiem komercyjnym. Herbert stworzył innowacyjny system do identyfikacji, dobierania kolorów, w którym wziął pod uwagę, fakt że spektrum jest widziane oraz interpretowane inaczej przez każdą jednostkę. I tak właśnie powstał Pantone (Color) Matching System (PMS).

Kolory w palecie oznaczane są numerem z oznaczeniami dodatkowymi takimi jak fluorescencja, metaliczność itp. Podstawowa skala opisuje 1761 kolorów. Powstają one przez zmieszanie 18 pigmentów – w tym białego i czarnego. Stąd ich odwzorowanie na skalach CMYK i RGB nie jest oczywiste.

Co roku firma Pantone sprzedaje ogromną ilość produktów i usług wraz z tysiącami certyfikatów w wielu krajach, działając wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi jakiekolwiek projektowanie, począwszy od grafiki, przez modę, skończywszy na architekturze.

Pantone Color of the Year.

Ten zaszczytny tytuł nie jest przyznawany od tak po prostu! Od 2000 roku przedstawiciele oddziałów z różnych państw spotykają się w wybranej europejskiej stolicy, dyskutują i przedstawiają swoje opinie. Ma to miejsce dwa razy w roku, a wynikiem jest decyzja, która musi zostać zatwierdzona z rocznym wyprzedzeniem.

Rezultaty spotkania publikowane są w specjalnym przewodniku dla projektantów PantoneView, który wyznacza standardy na nadchodzący sezon i kosztuje, bagatela, 750 dolarów. Kolorem roku 2019 według Pantone jest Living Coral.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *