Subiektywny ranking lamp wiszących
Gwiazdy wśród oświetleniowych ikon wzornictwa – przedstawiamy subiektywny ranking kultowych lamp wiszących według Conceptowni. Coś dla fanów małych (i większych😉) dzieł sztuki, które poza oczywistą funkcją dopełniają i ubogacają wnętrze, nadając mu charakter i wprowadzając do niego pożądany nastrój.
1. Lampa Zettel’z 5 zaprojektowana przez Ingo Maurera w 1997 roku to nasz faworyt w tej kategorii. Dlaczego? Bo to lampa, która pozostawia swoim użytkownikom mnóstwo miejsca na bycie kreatywnym.
Zbudowana jest z korpusu i osadzonych na nim 40 długich i 40 krótkich prętów, które można dowolnie zamocować tworząc wybraną formę.
Całość dopełnia 31 zadrukowanych i 49 pustych arkuszy papieru w formacie A5, które możemy zapełnić szkicami, wierszami, wiadomościami i wszystkim, co tylko przyjdzie nam do głowy. W taki właśnie sposób Maurer zaprasza nas do współtworzenia z nim jego dzieła. To zapowiedź świetnej przygody, która może trwać latami.
Od 2006 roku producent zaproponował Zettel’z 5 w nowych, limitowanych edycjach: wyprzedanej już Blushing Zettel’z i Bang Boom Zettel’z oraz ciągle jeszcze dostępnej Zettel’z Viva l’Italia!
2. PH5 nikomu nie trzeba przedstawiać. Poul Henningsen, twórca tego modelu był pionierem i mistrzem projektowania oświetlenia budującego klimat w pomieszczeniu. Lampa PH5 produkowana przez markę Louis Poulsen, mimo ukrytej żarówki, emituje wystarczająco dużo światła, żeby doświetlić wybrany punkt, np. stół i zapewnić intymną atmosferę we wnętrzu, bo strumień światła skierowany jest zarówno w dół jak i na boki.
3. Miłośników awangardy na pewno zachwyci projekt niezawodnego w tej kategorii Marcela Wandersa- produkowany przez Flos – Zeppelin. Co nas w niej fascynuje? Zobaczcie sami. Model zaprojektowany został w 2005 roku.
4. Mercure Artemide Ross Lovegrove jest rzeźbą świetlną. Jej elementy zbudowane są z która równie okazale prezentuje się za dnia i w nocy. Po prostu musiała się tu znaleźć.
5. Random Moooi zaprojektowana w 2001 roku przez Bertjana Pota to oprawa, która z marszu stała się bestsellerem marki Moooi. Interesujący jest proces powstawania oprawy: budowana jest na bazie piłki plażowej, która po opleceniu jej włóknem szklanym, jest przekłuwana. Dzięki temu każdy model jest inny, wyjątkowy. To odrobina magii na co dzień.
6. Mirror Ball Tom Dixon
Nie sposób nie domyślić się, że to dyskotekowa kula zainspirowała Toma Dixona do stworzenia modelu Mirror Ball. To jedno z jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł. Wizytówka artysty. Nie mogło jej tu zabraknąć.
7. Formakami & tradition to seria lamp inspirowanych wywodzącymi się z Azji lampionami. Zaprojektowana w 2015 roku przez jednego z najlepszych designerów naszych czasów – Jamiego Hayona – jest poetyckim wyrazem styku kultury Wschodu i Zachodu. Lampa jest wykonywana ręcznie z papieru ryżowego w kolorze kości słoniowej i barwionych na czarno dębowych elementów.
8.Oprawa Ronde zaprojektowana przez Oliver Schicka, a produkowana przez Gubi to wyjątkowo uniwersalna lampa. Nawiązująca stylistyką do lat siedemdziesiątych świetnie sprawdzi się w kuchni, salonie, czy sypialni. Lubimy ją za jej bezpretensjonalność i ponadczasowość.
9. Vertigo Petite Friture to fascynujące dzieło Constance Guisset. To lampa, która ‘tworzy’ wnętrze. Ultra lekka struktura z włókna szklanego i rozciągnięte na niej aksamitne wstążki kołyszą się w otaczających je miękkich prądach powietrza powodując wrażenie jakby Vertigo żyła.
10. Jeśli masz ochotę na stworzenie własnej galaktyki, to zaprojektowana przez Lievore, Altherr, Molina lampa Cosmos da Ci taką możliwość. Lampa produkowana jest przez czołowego producenta oświetlenia na świecie, markę Vibia.
To nasze typy. A jakie są Wasze? Może znacie projekt, który zasługuje na uwagę, a którego zabrakło w tym rankingu? Dajcie znać co myślicie o naszych typach 😉
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!