Karim Rashid

„Choć na swoim Facebooku napisałem, że projektuję wszystko, nie zaprojektowałbym karabinu” – mówi Karim Rashid. Te słowa projektanta bardzo nas poruszyły i sprawiły, że postanowiliśmy przyjrzeć się bardziej jego twórczości oraz rzeczom które go inspirują.

Karim Rashid urodził się w Kairze w 1960 roku. Jego ojciec był Egipcjaninem, a matka Angielką. Kształcił się w Ottawie, a później w Neapolu. W 1993 roku otworzył w Nowym Jorku własną pracownię. Na jego edukację i zainteresowania duży wpływ miał ojciec, z zawodu scenograf, który malował obrazy, dzielił się z nim wiedzą o sztuce, projektował ubrania oraz lubił przestawiać meble!

Karim ma na swoim koncie ma ponad 3000 zrealizowanych koncepcji i współpracę z topowymi markami, takimi jak Alessi, BoConcept, Artemide, Kenzo, Prada czy Sony.

Postać Karima Rashida wzbudza kontrowersje i jest to naszym zdaniem zasługa samego projektanta. Wyróżnia się bowiem nie tylko strojem, (gustuje w kolorze białym i różowym) ale również kolorowymi dodatkami, które zawsze pojawiają w jego stylizacjach.

Wiele jego kultowych projektów to rzeczy wykonane z tworzysz sztucznych, z tego powodu też często jest nazywany „królem plastiku”.

Jego projekty wyróżnia odważne połączenie nasyconych barw, róż, zielenie oraz płynne, miękkie formy. Oczywiście króluje kolor i plastik.

Do najbardziej rozpoznawalnych projektów należą: kosz Garbo (Umbra) czyli kosz na śmieci stylizowany na część kobiecego stroju, „całujące się” solniczki i pieprzniczki Kissing Salt and Pepper (Nambe), krzesło Oh Chair (Umbra) inspirowane projektami mebli z lat 50. i 60. oraz podwójne siedzisko Love Seat, które powstało z myślą o smakowaniu ekskluzywnego szampana Veuve Clicquot Rose.

Karim Rashid zapropojektował kolekcję mebli Ottawa dla marki BoConcept.

W skład kolekcji Ottawa wchodzą inspirowane naturą meble do jadalni: rozkładany, owalny stół, krzesła, bufet na nóżkach w kształcie ptasich łapek lub gałązek oraz krzesło przypominające liść. W roku 2018 kolekcja rozszerzyła się o model modułowej sofy Ottawa oraz o stolik pomocniczy.

Jego piękny zestaw mebli do jadalni Ottawa otrzymał nagrodę Red Dot Award, czyli Oskara dla projektantów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *